środa, 11 kwietnia 2012

11 IV 2012 - O PRZYJAŹNI Z EUSTACHYM SAPIEHĄ - relacja ze spotkania z Pawłem Kardaszem

W środę 11 kwietnia 2012 roku, w Klubie Myśliwskim Hubertus odbyło się spotkanie tematyczne, które poprowadził podróżnik, znawca krajów afrykańskich, myśliwy - kol. Paweł Kardasz. Tematem spotkania były wspomnienia kol. Pawła Kardasza na temat jego przyjaźni z Eustachym Sapiehą.


Kol. Paweł Kardasz uczył się afrykańskiego myślistwa od prawdziwego guru, mistrza nad mistrzami – księcia Eustachego Sapiehy. Wspólnie napisali pierwszy wydany w języku polskim podręcznik dla myśliwych wyjeżdżających na Czarny Ląd pt. „Safari. Polowania w Afryce Wschodniej i Południowej”, wydawnictwo Safari Poland, Warszawa 2000. Dziś zajmuje się organizacją wypraw safari w wielu krajach Afryki: Tanzanii, Zambii, Botswanie, Mozambiku, RPA, Zimbabwe, Kamerunie, ale jego największa miłością pozostaje Namibia. Tam też najczęściej przebywa mieszkając w buszu, w pobliżu miasteczka Otavi i Parku Etosha i uważa ten wspaniały kraj za swój dom.

źródło: www.omalanga.pl
Eustachy Seweryn książę Sapieha (ur. 7 sierpnia 1916 w Spuszy koło Grodna, zm. w 2 marca 2004 w Nairobi) był zawodowym myśliwym, porucznikiem kawalerii Wojska Polskiego, historykiem rodu Sapiehów. Jako podporucznik kawalerii brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach Suwalskiej Brygady Kawalerii. Walczył w bitwie pod Kockiem w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1947 wyjechał do Kenii, gdzie przez lata zajmował się największą pasją swojego życia - zawodowym myślistwem. 

Swoje myśliwskie życie tak wspominał sam Książe Buszu: "Przez pierwsze pięć lat byłem tylko profesjonalnym myśliwym, przez następne dziesięć byłem dobrym profesjonalnym myśliwym. Oczywiście jest to moja własna opinia na mój temat i ktoś mógłby się z tym nie zgodzić, ale wydaje mi się, że wiem, o czym mówię, jeśli chodzi o polowania w Afryce." 

Zobacz więcej wspomnień księcia Eustachego Sapiehy na filmie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz