środa, 16 listopada 2011

16 XI 2011 - DIAMENTOWA AZJATYCKA KOLEKCJA - relacja ze spotkania ze Zbigniewem Skowrońskim

W środę 16 listopada 2011 r. w Klubie Myśliwskim Hubertus gościł kol. Zbigniew Skowroński, myśliwy i podróżnik, członek Klubu Safari, który poprowadził spotkanie zatytułowane "Diamentowa azjatycka kolekcja - polowania na wielkim kontynencie".
Kol. Zbigniew Skowroński z wielką pasją opowiadał przez cały wieczór o swoich ekscytujących wyprawach i polowaniach w Azji prezentując zgromadzonym uczestnikom spotkania bogatą kolekcję zdjęć ze swoich podróży.

Polowania azjatyckie - szczególnie górskie - należą do jednych z najbardziej ekstremalnych, a to za sprawą zarówno trudnych warunków pogodowych, niedostępnych dla środków transportu łowisk, jak i występujących często problemów zdrowotnych związanych z dużymi wysokościami, gdzie obniża się ciśnienie atmosferyczne i rozrzedza powietrze. Takie wyprawy wymagają nierzadko wielomiesięcznych przygotowań kondycyjnych i aklimatyzacji na miejscu.


Jednakże pomimo dużych trudów, jakie związane są z tego typu polowaniami, przeżycia i emocje, jakie oferują są wyjątkowe, tak jak wyjątkowe są trofea, które można pozyskać w Azji.

Zdjęcia z polowań kol. Zbigniewa Skowrońskiego z Kamczatki i Czukotki.

Kol. Zbigniew Skowroński poświęcił szczególną uwagę omówieniu polowań na dzikie owce i związanej z tym diamentowej azjatyckiej kolekcji, na którą składają się trofea z azjatyckich gatunków dzikich baranów. Najważniejszą w tej kolekcji jest dzika owca - argali ałtajski.Nie obyło się bez porad praktycznych związanych z organizacją azjatyckich wyjazdów oraz omówieniem problemów związanych z wwiezieniem trofeów na teren Unii Europejskiej. Niestety trudy biurokracji są częstokroć większe niż trudy wysokogórskich polowań.


Spotkanie było bardzo ciekawe, a tematyka azjatyckich polowań niezwykle frapująca. Pytaniom i dyskusji nie było końca, a poruszane tematy schodziły na opowiadania o broni, psach myśliwskich, a także niezwykłych przyjaźniach, jakie nawiązuje się w czasie egzotycznych wypraw.


A ostatni upolowany przez kol. Zbigniewa Skowrońskiego dziki baran był oczywiście "...taaaaaki" ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz