czwartek, 7 kwietnia 2011

6 IV 2011 - MYŚLIWY W OCZACH HISTORYKA - relacja ze spotkania z dr Jerzym Radomskim

Gościem środowego spotkania tematycznego w Klubie Hubertus był dr Jerzy Radomski, myśliwy, pracownik naukowy Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 
Kolega Jerzy wygłosił wykład "Myśliwy w oczach historyka" połączony z promocją opracowanej przez niego oraz wydanej ostatnio przez Wydawnictwo Łowca Polskiego książki autorstwa Stefana Badeniego "Szczęśliwe dni i inne wspomnienia myśliwskie".
kol. Jerzy Radomski - gość środowego spotkania tematycznego

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać warsztat pracy naukowca-historyka. "Od kuchni" dowiedzieli się, jak przebiega zbieranie materiałów źródłowych, robienie kwerend w bazach książek i czasopism i ich krytyczna analiza. Kolega Jerzy Radomski podzielił się swoimi odkryciami w dziedzinie historii polskiego łowiectwa, podając takie ciekawostki, jak ta, że dużo rzetelnych informacji dotyczących łowiectwa np. opisów polowań, jakie organizowane były na ziemiach polskich w czasie okupacji niemieckiej można znaleźć w propagandowych "gadzinówkach"  - polskojęzycznej prasie wydawanej z upoważnienia niemieckich władz w Generalnym Gubernatorstwie.
kol. Augustyna Małolepsza i inni członkowie klubu w trakcie prelekcjiKolega Jerzy Radomski opowiadał również o opracowanym przez siebie zbiorze przedwojennych opowiadań i wspomnień myśliwskich autorstwa Stefana Badeniego, Janusza Jędrzejewicza i Michała Kryspina Pawlikowskiego - kresowych myśliwych  z czasów II Rzeczypospolitej. Książkę tę można było nabyć po spotkaniu wraz z okolicznościową dedykacją kolegi Jerzego.
kol. Jerzy Augustyniak z książką "Szczęśliwe dni i inne wspomnienia myśliwskie"
Autor opracowania wpisywał do książek okolicznościowe dedykacje
komunikaty klubowe przedstawił Prezes Klubu - kol. Julian Kędzierski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz